Güneş Enerjisiyle Tarımsal Sulama

Güneş Enerjisiyle Tarımsal Sulama

Sınırsız bir kaynak olması nedeniyle birçok alanda kullanılmaya başlanan güneş enerji tarım sektöründe de sulama faaliyetleri için tercih edilmeye başlanmıştır. Diğer yöntemlere göre çok daha yeni bir yöntem olan ve henüz geniş kitleler tarafından bilinmemesine rağmen tarımsal sulamada güneş enerjisi kullanımı gün geçtikte artmaktadır. Özellikle ekonomik açıdan avantaj sağlayan bu yöntem iş kaybını da ortadan kaldırmaktadır.

Tarım arazilerinin olmazsa olmazı düzenli sulamadır. Su kaynağına erişim tarım arazisini işlenebilir, verimli ve değerli kılan bir etkendir. Su kaynaklarına erişimin olmadığı yerlerde alışılagelmiş enerji kaynakları kullanılmakta, oldukça uzun kablolama çalışmaları yapılmakta ya da akaryakıtla çalışan jeneratörler kullanılmaktadır. Bu yöntemler donanım, bakım ve yakıt maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda çiftçinin omzunda yük olarak durmaktadır. Tarlanın verimini ve çiftçinin karlılığını artıracak bir yöntem olarak güneş enerjili sulama sistemleri son yıllarda artış göstermeye başlamıştır.

Nasıl Yapılır?

Sulama işlemi genellikle yer altı su kaynaklarına sondaj yöntemiyle ulaşılarak yapılır. Açılan kuyuya sarkıtılan sulama pompaları vasıtasıyla su yeraltından veya kuyudan çekilerek sulama kanallarına ulaştırılır. Tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemi, mevcut olan AC pompanın off-grid sistem ile beslenmesi, ya da akü ve inverter kullanımı gerektirmeyen DC solar pompa sistemi kurulması şeklinde iki farklı tasarımla kullanılabilir. Verimli ve etkin olan çözüm DC solar pompa kurulumu yapılıp, ihtiyaç olan suyun depo ya da havuzdan karşılanması şeklinde gerçekleşmektedir.

Tarımsal Sulamada Güneş Enerjisi Kullanılmasının Avantajları

Tarımsal sulamada kullanılan solar su pompalama sistemlerinin kullanımı oldukça basittir. Ayrıca çok da dayanıklı olan bu sistemler, düzenli panel temizliğinin yapılması ve kabloları ile bağlantılarının zaman zaman kontrol edilmesi durumunda uzun yıllar sorunsuz hizmet vermektedir. Bunların haricinde güneş enerjisiyle tarımsal sulamanın avantajları arasında şunları da sayabiliriz:

  • Sistemin montajı kolay ve sorunsuzdur.
  • Şebekeye bağımlılık yoktur.
  • Elektrik kaybı çok azdır, verimlilik yüksektir.
  • İşletme maliyeti sıfıra yakındır.

Artan dünya nüfusu ve diğer enerji kaynaklarının hızla tükeniyor olması insanları yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Bu enerji kaynakları arasında kurulumu ve kullanımının kolaylığı sebebiyle en yaygın olarak kullanılanlardan biri olan güneş enerjisi sistemleri de birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Tarım sektöründe de özellikle sulama faaliyetlerinde bu teknoloji yaygınlaşmaya başlamıştır.