What we do?

Our Services

Elektricity Generation

Network supported and acumulator Photovoltaic systems

Hot Water / Heating

Heat pump assisted efficient solar panels with home heating

Project / Design

We are developing new projects with our experience

Sales

Expert Staff, Right product, Right montage

TRELCO SOLAR SOLAR ENERGY SYSTEMS

About Us

Trelco Solar is a dynamic, resourceful and sincere company established in 2018 in Konya with the aim of R & D and innovation that has left its mark in the past with the power of Dağsan Solar brand established in 1979.

As Trelco, we produce domestic-national projects for our country, which is free from foreign dependency in the new generation energy field, to provide high export revenues in international trade on behalf of our country and to decrease the current account deficit.

Our company, which performs the fastest and most economical project planning for your self-sufficient government incentives and private projects for Solar Energy and clean energy project, is the product-assembly-customer network. We endeavor to turn the customer relationship into friendship regarding on-site discovery, accurate detection and implementation.

Advantages of Solar Energy

SUN DOES NOT BILL

Infinite

Solar energy, the limit source of fossil energy sources, is an inexhaustible, infinite use of energy.

Nature Friendly

Solar energy does not emit environmentally harmful radiation, smoke, sulfur, gas and carbon monoxide.

Economic

Solar energy is cheaper than other energy types in terms of both investment cost and operating cost.

Easy to Use

Solar energy systems are the easiest to install and use among renewable energy sources.

Neden Trelco Solar?

Güneş Enerjisine Trelco ile Geçmek İçin Birkaç Neden

40 YILDIR GÜNEŞLE DOSTUZ

Güneş enerjisi sektöründe 40 yıllık bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olan bir ekip tarafından Konya’da kurulan Trelco Solar Güneş Enerji Sistemleri, sahip olduğu bu tecrübeyi müşterilerin enerji ihtiyacını en hızlı ve kaliteli şekilde gidermek için kullanmaktadır.

NİTELİKLİ KADRO, GÜÇLÜ ALT YAPI

Alanında uzman kişilerin istihdam edildiği Trelco Solar’da gerek keşif aşamasında gerekse satış ve satış sonrası hizmetler aşamasında kusursuz bir hizmet deneyimi yaşarsınız. Firmamız sahip olduğu nitelikli iş gücü ve güçlü teknolojik alt yapısı sayesinde tüm Türkiye’de iş yapabilme kapasitesine sahiptir. Trelco Solar Uzman kadrosu sayesinde sizi en kısa süre içerisinde tasarruf ettirerek para kazandırmaya başlar.

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ

Trelco Solar, iş akışının tamamında güçlü çözüm ortaklarıyla hareket eder. Solar enerji sistemlerinin kurulumunda kullandığı bileşenler için Türkiye’nin ve dünyanın lider markalarıyla çözüm ortaklığı yapar. Panasonic, Huawei, ABB, Solimpeks, Tommatech, CW ve Jelpower bu güçlü çözüm ortaklarımızdan yalnızca birkaçı. Sektörün önde gelen tedarikçileriyle çalışan firmamız bu sayede müşteri ihtiyacına en kaliteli çözümü sunabilmektedir.

ÖNCE MUTLU MÜŞTERİLER

Gerçekleştirdiği projelerde müşteri memnuniyetini en önde tutan Trelco Solar Güneş Enerji Sistemleri, keşif ve satış kadar satış sonrası hizmetleriyle de öne çıkmaktadır. Bakım, onarım ve revizyon ihtiyaçlarında da müşterilerinin yanında olan firmamız, satışını ve montajını yapmış olduğu solar enerji sistemlerinin daha uzun ömürlü ve karlılığının daha üst düzeyde olmasını sağlamaktadır.

Sorularla Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisine Geçmek İçin Vakit Kaybetme

Neden Güneş Enerjisini Seçmeliyim?
Avantajları Neler?
Güneş Enerjisinden Para Kazanabilir miyim?
Hangi Bölgelerde Kullanılır?
Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Aklınıza takılan diğer sorular için

DANIŞMANLARIMIZA ULAŞIN

Çözüm Ortaklarımız

Kesintisiz Güç İçin Güçlü Çözüm Ortakları